CAN:s skolundersökning om alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel - datainsamling 2022

Årets datainsamling är stängd! Tack till alla som har deltagit!

På uppdrag av Socialdepartementet genomför CAN varje vår undersökningar om ungdomars erfarenheter av bland annat alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel i årskurs 9 och gymnasiets år 2. Studien har pågått i 50 år och resultaten lär oss mer om ungas hälsovanor och utgör ett viktigt underlag för beslutsfattare och praktiker.

Nu är det dags för 2022 års datainsamling. Material och instruktioner har skickats till de klasser som valts ut att delta. I de lärarinstruktioner som medföljer framgår i detalj hur undersökningen genomförs. Undersökningen är digital och ni når webbformuläret här genom att logga in med koderna ni fått via brev.

Gå till webbformulär

Undersökningen genomförs från och med vecka 11 och helst innan påsklovet. Gymnasielever som är på praktik eller liknande kan besvara enkäten fram till Valborgsmässoafton.

Om du har frågor går det alltid bra att kontakta oss på CAN via formuläret nedan.

Uppdragsundersökningar

Parallellt med CAN:s nationella skolundersökning gör CAN i år på uppdrag av Västra Götalandsregionen respektive Göteborgs Stad totalundersökningar i gymnasiets år 2 samt årskurs 9 i Västra Götalands län. På uppdrag av Region Gävleborg respektive Gävle kommun görs totalundersökning i gymnasiets år 2 i Gävleborgs län samt en totalundersökning på introduktionsprogrammen i Gävle kommun. Nedan finns kontaktuppgifter till de regionala uppdragsgivarna.

Region Gävleborg

Ulrika Olsson
ulrika.olsson@regiongavleborg.se

Gävle kommun
Johnny Gustafsson
johnny.gustafsson@gavle.se

Bollnäs Kommun
Anna-Maria Säll
anna-maria.sall@bollnas.se

Hofors kommun
Håkan Vikström
hakan.vikstrom@hofors.se

Hudiksvalls kommun
Frida Olovsson
frida.olovsson@hudiksvall.se

Ljusdals kommun
Joakim Brunner
joakim.brunner@ljusdal.se

Nordanstigs kommun
Anna-Maria
anna-maria.landewall.norfall@nordanstig.se

Ockelbo kommun
Mia Lindblom
eva-marie.lindblom@ockelbo.se

Ovanåker kommun
Ulla-Marie Nilsson
ulla-marie.nilsson@ovanaker.se

Sandvikens kommun
Ann-Sofie Karlstedt & Elin Giotis
ann-sofie.karlstedt@sandviken.se
elin.giotis@sandviken.se

Söderhamn kommun
Marcus Häggström
marcus.haggstrom@soderhamn.se

Kontaktpersoner på CAN

Kontaktformulär