Våra länsombud finns i hela landet

Ta kontakt med ditt länsombud!

CAN har länsombud i de flesta av Sveriges län. De har god kännedom om den regionala situationen och många kontakter inom det drogförebyggande arbetet.

Länsombuden kan ge tips om bra material och vilka lokala aktiviteter som är på gång i ditt län.

Stockholms län

Sofia Herlitz
ANDT-samordnare
Länsstyrelsen i Stockholms län
010-2231260
sofia.herlitz@lansstyrelsen.se

Anette Kyhlström
Hela människan
anette.kyhlstrom@helamanniskan.se

Elin Sylvan
Stockholms stad
Utredare inom prevention och ANDTS
elin.sylvan@stockholm.se

Uppsala län

Anna Haid
ANDT-samordnare
Länsstyrelsen i Uppsala län
010-2233262
anna.haid@lansstyrelsen.se

Södermanlands län

Päivi Hellberg
Samordnare på Oxelösunds kommun
paivi.hellberg@oxelosund.se

Östergötlands län

Viveca Andersson
Enheten för Social hållbarhet
viveca.andersson@lansstyrelsen.se

Jönköpings län

VAKANT

Kronobergs län

Anders Fransson
Utvecklingsledare Region Kronoberg
0470-58 30 07
anders.fransson@kronoberg.se

Kalmar län

Agnes Mitsialos
Länssamordnare ANDTS, Enheten för social hållbarhet
010-223 81 31
agnes.mitsialos@lansstyrelsen.se

Gotlands län

VAKANT

Blekinge län

Jenny Andersson
Folkhälsostrateg
Kommunledningsförvaltningen i Karlshamns kommun
0454-307117
jenny.andersson@karlshamn.se

Skåne län

Hanna Mann
ANDT-samordnare
Länsstyrelsen i Skåne län
010-224 14 97
hanna.mann@lansstyrelsen.se

Naima Abdi
Verksamhetsutvecklare, NBV
0768-31 94 52
naima.abdi@nbv.se

Hallands län

Alexander Mårtensson
Länssamordnare ANDTS
010-224 33 61
alexander.martensson@lansstyrelsen.se

Västra Götalands län

Maribel Basualdo Raneskog
Länssamordnare ANDTS
Länsstyrelsen, Västra Götalands län
maribel.basualdo.raneskog@lansstyrelsen.se

Jessica Andersson
Utvecklingsledare ANDTS Prevention
Göteborg stad
Socialförvaltning Centrum
jessica.andersson@socialcentrum.goteborg.se

Håkan Eriksson
Länsnykterhetskonsulent
Länsnykterhetsförbundet i Västra Götaland
070-710 66 70
hakan@lansnykterhetsforbundet.nu

Värmlands län

Monica Ekström
Ordf. Brottsofferjouren
070-3194215
monica.ekstrom@boj.se

Örebro län

Josefin Sejnelid
ANDTS-samordnare, Länsstyrelsen Örebro län
josefin.sejnelid@lansstyrelsen.se

Västmanlands län

Ammi Karlsson-Pye
Samordnare Alkohol- och Narkotikaprevention
Fritid och Förebyggande
Förebyggarcentrum
021- 39 78 51
076-569 13 13
ammi.karlsson.pye@vasteras.se

Dalarnas län

VAKANT

Gävleborgs län

Johnny Gustafsson
Drogsamordnare
Gävle kommun
026-179766
johnny.gustafsson@gavle.se

Västernorrlands län

Anna M Karlsson
Länssamordnare ANDT-frågor
anna.m.karlsson@lansstyrelsen.se
0732-74 13 73

Jämtlands län

Thomas Andersson
Samhällsmedicinsk sekreterare
Region Jämtland Härjedalen
070-697 64 50
thomas.2.andersson@regionjh.se

Västerbottens län

Gabriella Sjöström Green
Region Västerbotten
Hälsoutvecklare, beteendevetare
gabriella.sjostrom.green@regionvasterbotten.se

Norrbottens län

Mats Burman
Länsstyrelsen Norrbotten
010-225 52 57
mats.burman@lansstyrelsen.se

Kontaktpersoner