− I kommunerna med lägst socioekonomisk status använde 9 procent av niondeklassarna nikotinprodukter dagligen, jämfört med 5 procent i kommunerna med högst socioekonomisk status, säger Tony Nilsson, utredare och forskare på CAN.

Analysen undersöker även användning av alkohol, narkotika, dopning och spel om pengar.

− Det är överlag små skillnader mellan kommungrupperna vad gäller elevernas användning. Det är något vanligare i kommunerna med högst socioekonomisk status att eleverna har använt narkotika och har spelat om pengar under senaste året, säger Tony Nilsson.

Kommunerna har i studien delats in i fem grupper, där grupp 1 utgör den femtedel av kommunerna med högst socioekonomisk status och grupp 5 den med lägst. Statusen bestämdes utifrån invånarnas utbildnings-, inkomst- och arbetslöshetsnivå. Analyserna bygger på data sammanslagna med CAN:s nationella skolundersökning i årskurs 9 för perioden 2014–2024.

Senast reviderad: 2026-06-09

Frågor besvaras av